Rocelco 46" Height Adjustable Corner Standing Desk Converter with Dual Monitor Arm BUNDLE - Quick Sit Stand Up Computer Workstation Riser - Extra Large Keyboard Tray - Teak Wood Grain (R CADRG-46-DM2)
Skip to product information
1 of 8
Rocelco
Shipping calculated at checkout.
Details
  • EXTRA LARGE WORK SURFACE: 45.5" wide by 23.25" deep desktop designed for corner desktops can hold up to two 32" monitors and 40" wide by 13" deep keyboard tray will hold a laptop if needed.
  • Sturdy metal frame with easy-grip side handle and gas piston assist, can raise and lower up to 40 pounds with continuous height adjustment from 5"-18" above desktop to optimize the ergonomic work position for people of most heights.
  • The 4.5" spacing between keyboard tray and desktop helps keep arms and wrists in an ergonomic position to prevent neck and back strain while sitting or standing.
  • Monitor mount comes with a grommet hole mounting application which will free up more space on your desk and the double articulated arms makes it easy to position 13"-27" flat panel monitors exactly where you want them.
47 in stock
  • Over 100K+ customers
  • 30-day limited warranty
With the CADR-46 Height Adjustable Corner Sit to Standing Desk Riser BUNDLE you can enjoy the benefits of a standing desk with the space saving design of a corner desk. You can sit and stand part of the day to take advantage of all the health benefits that come with standing and moving around. With the CADR, you will become healthier and more productive. It sits directly on your current desk with no need to buy additional furniture. The included DM2 monitor mount frees up desk space. Securely attach your dual screens, up to 27"/17.6 lbs. each.The desk riser features a spacious 46" wide x 23.25" deep work surface that is designed for corner desks and can hold 2 large monitors or a laptop. It also includes an extendable ergonomic keyboard tray that measures 40" wide x 11.13" deep and keeps the monitor at the proper height to prevent neck strain. The corner riser provides continuous height adjustments up to 18" and down to 5" above desktop to optimize the ergonomic work position for people of all heights. Gas piston assist allows you to easily raise and lower up to 40lbs with convenient side handles. Grommet included for mounting a single or dual monitor arm, or for running cables. All you need to do is attach the keyboard tray, place the riser on your existing desk, and you're ready to go. Tired of a cluttered desk, free up desk space with the DM2 monitor mount. Securely attach your dual screens, up to 27"/17.6 lbs. each with VESA 75x75mm or 100x100mm mounting pattern, to any desk or surface up to 3.5" thick. Also mounts to most adjustable desk risers including Rocelco CADR-46, all DADR series, and MSD-40. Tilts + or - 45 degrees, swivels 180 degrees, rotates 360 degrees. Monitor mounts in landscape (horizontal) or portrait (vertical) position. Adjustable height along pole for ideal ergonomic position. Cable management clips included. Easy height adjustment up to 17.75" and extension from pole to monitor up to 16.75". The double articulated arm allows you to position the screen for your perfect viewing angle. Reduce neck strain and improved posture with a comfortable ergonomic working position. .
More details
  • Cable Management: Cable Management: Yes
  • Material Details: Top Material Details: MDF
  • Item Dimensions (in.): Desktop Dimensions: 46W x 23.25D x 5"-18"H
  • Seat Height Adjustment: Height Adjustment Mechanism: Handles
Dimensions
Width: 46.0 inch
Height: 7.5 inch
Depth: 32.1 inch
Buy in Bulk
Buying in bulk?
Leave your inquiry below and we'll get back to you within 24 hours.